Artyści osobni
W przestrzeni Kultury Zrzuty spotkali się młodzi, rozpoczynający aktywność artystyczną z początkiem lat 80-tych, z pokoleniem wybitnych współczesnych artystów polskich, którzy działalność artystyczną zaczęli na wiele lat przed stanem wojennym, niejednokrotnie jeszcze w latach sześćdziesiątych.
W chwili, gdy na ich drodze pojawił się przystanek "Kultura Zrzuty", byli już uznanymi twórcami o randze często międzynarodowej.
Z "Kulturą Zrzuty" związani byli jako współorganizatorzy wydarzeń artystycznych, propagatorzy, zwolennicy i sympatycy, jako twórcy prezentujący swoje prace czy filmy , niekiedy wyłącznie jako publiczność- uczestnicy imprez, krytycy i recenzenci. Ich twórczość stanowiła jednocześnie jeden z najistotniejszych punktów odniesienia dla młodych z "Kultury Zrzuty".
Andrzej Różycki
Reżyser filmowy, fotograf, artysta multimedialny , scenarzysta, teoretyk sztuki. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. , także wykładowca tej uczelni. Członek Grupy Zero-61 i Warsztatu Formy Filmowej.
Ojciec duchowy, mentor i przyjaciel Łodzi Kaliskiej i Kultury Zrzuty, uczestnik większości wydarzeń organizowanych przez to środowisko. Autor premierowej wystawy w Galerii- Świetlicy "U Zofii" pt. "Koszulki Panny Marii".
A. Różycki, plener w Teofilowie 83r. fot. A. Świetlik
A.Różycki oraz A.Rzepecki, A.Sulima-Suryn, W.Czechowski, M.Janiak,
Teofilów 83, fot. A.Świetlik
A. Różycki, strona z "Tanga"
Józef Robakowski
Jest jedną z centralnych postaci łódzkiego środowiska artystycznego od początków lat 70-tych. Po ukończeniu Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu i zakończeniu działalności grupy "Zero-61", której był członkiem i założycielem, rozpoczął studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Był wykładowcą w tej szkole, współtwórcą ugrupowania artystycznego Warsztat Formy Filmowej. Artysta multimedialny, inicjator i organizator większości zdarzeń Warsztatu, archiwista, od końca lat 70- tych również prywatny kolekcjoner awangardowej sztuki w ramach założonej wraz z żoną Małgorzatą Potocką "Galerii Wymiany".
Z "Kulturą Zrzuty" i Strychem związany niemal od początku, jako współorganizator niezależnego przeglądu filmów "Nieme Kino" oraz dokumentalista / m. innymi zapis performensu "Maszyny drżące, kominy dymiące"/. Organizował w Łodzi, jesienią 1983r., wspólnie ze Zbigniewem Warpechowskim, Ryszardem Waśko i Antonim Mikołajczykiem "Pielgrzymkę artystyczną : Niech żyje sztuka! ".
Jest zwolennikiem rozszerzenia terminu "Kultura Zrzuty" na ogólnopolską sieć niezależnych i prywatnych galerii i szeroko rozumianą działalność organizacyjno- artystyczną , realizowaną w czasie stanu wojennego w obiegu pozainstytucjonalnym.
J. Robakowski . Nieme Kino I. Strych 1983r fot. M. Janiak
Antoni Mikołajczyk
Artysta intermedialny, zajmujący się fotografią, malarstwem, video, instalacjami . Wykładowca ASP w Poznaniu, ASP w Łodzi, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Członek grupy artystów fotografików Zero- 61 i łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej. W latach 1983-89 w swojej pracowni w Łodzi prowadził galerię "Punkt Konsultacyjny Sztuki", działającą w grupie łódzkich niezależnych galerii, które powstały po wprowadzeniu stanu wojennego.
Był głównym organizatorem polskiej wystawy w ramach "Konstrukcji w Procesie" zatytułowanej "Falochron", w ramach której swoje prace pokazywało wielu twórców związanych później ze Strychem i Kulturą Zrzuty.
Współredagował niezależne międzynarodowe wydawnictwo "Fabryka".
A. Mikołajczyk. Nieme Kino I . Strych 83r.
Jan Świdziński
Artysta intermedialny, performer, krytyk sztuki, filozof, twórca sztuki kontekstualnej. Ukończył ASP w Warszawie w 1952r. w 1976r wydał manifest "Sztuka jako sztuka kontekstualna". Uczestnik imprez na Strychu i plenerów w Teofilowie, przyjaciel Kultury Zrzuty.
J.Świdziński, J. Bałdyga w drodze na plener w Teofilowie 1987r. fot. A. Świetlik
Andrzej Partum
Artysta neoawangardowy, poeta, kompozytor, autor manifestów art. i teoretyk sztuki, performer, artystyczny samouk. Z własnego życia czynił kreację artystyczną, legenda sztuki polskiej lat 60-tych i 70-tych, prowokator.
W latach 1971-85 w swoim mieszkaniu założył Biuro Poezji- jednoosobowy , niezależny ośrodek zajmujący się "rejestrowaniem faktów twórczych". Swą postawą "pozytywnego nihilisty" inspirował działalność Jacka Kryszkowskiego.
A. Mroczek, A. Partum, Nieme Kino I, Strych 83r
A. Partum , Osieki 81r, fot. T. Snopkiewicz
A. Partum, Nieme Kino I, Strych 83r, fot. M. Janiak
Anastazy B. Wiśniewski
Bogdan "Anastazy" Wiśniewski - animator sztuki, autor koncepcji sztuki powspółczesnej, absolwent PWSSP we Wrocławiu - dyplom w 1968r. Blisko współpracował z Jackiem Kryszkowskim, autor tekstów i prac zamieszczanych w jego wydawnictwie "Halo Haloo".
A. Wiśniewski, fot. A. Rzepecki, Lublin 1984r
A. Wiśniewski do wydawnictwa "Hali Gali" J. Kryszkowskiego
Przemysław Kwiek
Artysta interdyscyplinarny, autor instalacji, filmów , akcjoner, malarz, performer, absolwent warszawskiej ASP, tworzył duet artystyczny z Zofią Kulik - KwieKulik. Jego działalność artystyczna odnosiła się przede wszystkim do życia społecznego, zagrożenia wolności i do polityki. Aktywny uczestnik większości imprez Kultury Zrzuty i plenerów w Teofilowie.
Przemek Kwiek, A. Rzepecki, G. Zygier . Teofilów 87r, fot. A. Świetlik
Wystąpienie P. Kwieka w Teofilowie 87r. fot. A. Świetlik
J. Kryszkowski, P. Kwiek, Z. Libera , Teofilów 87r fot. A. Świetlik
Paweł Kwiek
Operator filmowy, absolwent i wykładowca PWSFTviT oraz ASP w Warszawie, członek grupy twórczej Warsztat Formy Filmowej, uczestnik imprez i plenerów Kultury Zrzuty, autor indywidualnej wystawy "Miejsca pominięte" w Galerii- Świetlicy "U Zofii".
Paweł Kwiek, Nieme Kino I, Strych 83. fot. A. Świetlik
Paweł Kwiek , Teofilów 87. fot. A. Świetlik
Janusz Bałdyga
Absolwent ASP w Warszawie, współzałożyciel grupy "Pracownia", pod koniec lat 70-tych prowadził wspólnie z Jerzym Onuchem i Łukaszem Szajną galerię "Dziekanka" w Warszawie. Od 1979r członek i twórca Teatru Akademia Ruchu. Jest performerem, autorem instalacji przestrzennych i działań ulicznych.
Uczestnik wydarzeń na Strychu i plenerów w Teofilowie.
Janusz Bałdyga- wystąpienie na plenerze w Teofilowie 1987r. fot. A. Świetlik
Edward Łazikowski
Artysta intermedialny, związany z łódzkim ruchem neoawangardowym, performer, rzeźbiarz, malarz, fotograf, absolwent Łódzkiej PWSSP. Realizował performace, w którym sam stawał się obiektem rzeźbiarskim. Swą oryginalną twórczością zawsze sytuował się obok głównych nurtów i prądów, zawsze jednak uczestnicząc w najważniejszych prezentacjach sztuki awangardowej w latach 80-tych, od "Konstrukcji w procesie" poczynając. Pokazywał swoje obiekty także na Strychu.
Edward Łazikowski, pokaz na Strychu , fot. M. Janiak
E. Łazikowski/ z lewej/, Nieme kino I, Strych 83r. fot. A. Wielogórski
oraz Jan Dobkowski, Jerzy Ludwiński, Andrzej Lachowicz, Natalia LL, Ryszard Waśko, Wojciech Bruszewski, Zbigniew Warpechowski i inni...
Zbigniew Warpechowski, Nieme Kino I, Strych 1983, fot. M.Janiak
"Niemie Kino II" Strych
m.in. A.Cielecki, Jan Dobkowski
fot. M.Janiak
|
|