strona główna menu filmy
Filmy

Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski: cykl filmów " Robić sztukę"


   "Robić sztukę- To do Art" to trzy filmy na taśmie 16mm składające się na cykl zrealizowany przez Marka Janiaka i Andrzeja Kwietniewskiego w 1984r.
   Jeden z nich był kręcony w Międzygórzu koło Domaszkowa- ówczesnego miejsca zamieszkania Kwietniewskiego. Jest swobodnym zapisem przechadzki Janiaka i żony Andrzeja po uzdrowisku, pojawiają się tu ujęcia przejeżdżających autobusów, płynącej wody, portretowe zbliżenia twarzy Janiaka i Kai Lewandowskiej- żony. Autorem zdjęć był Andrzej Kwietniewski.
   Drugi z filmów to spacery wokół gotyckiego kościoła w Starym Sączu- uniwersalnego symbolu sztuki. Postacie Janiaka i Kwietniewskiego pojawiają się to w jednym miejscu, to znienacka gdzie indziej dzięki specyficznemu montażowi, czasem snują się bez celu po placu przykościelnym.
   Oba filmy są kilkuminutowymi etiudami. Najważniejszy z cyklu " To do Art" jest trzeci film, zrealizowany na drodze prowadzącej na camping w Starym Sączu. Trwa 20 minut i jest zapisem partii szachów rozgrywanej na rozdrożu przez znudzonego Janiaka i nieco aktywniejszego, interesującego się tym, co dzieje się wokół, Kwietniewskiego.
   Akcja toczy się przede wszystkim na drugim planie: nadjeżdżają samochody, jeżdżą rowerzyści, chodzą wczasowicze... Autorem zdjęć obu filmów realizowanych w Starym Sączu był Tomasz Mełłeń.


Kadry z filmu "Robić sztukę" zrealizowanego w Międzygórzu koło Domaszkowa. Na zdjęciach Marek Janiak i Kaja Lewandowska. Autor zdjęć: Andrzej KwietniewskiKadry z filmu "Robić sztukę" Stary Sącz, 1984. Na zdjęciach Marek Janiak i Andrzej Kwietniewski. Autor zdjęć: Tomasz Mełłeń

M.Janiak, A.Kwietniewski, zdjęcie z planu, Stary Sącz 84